Blyksa japońska (Blyxa japonica) - bardzo dobrze sprawuje się jako roślina ozdobna, zwłaszcza umieszczona w środkowej części akwarium.

Jej sztywne, sztyletowate, jasnozielone liście najefektowniej prezentują się na tle delikatnych, ciemniejszych roślin. Często sadzona w akwariach holenderskich w formie malowniczych alejek lub grup. Chętnie wykorzystywana także w akwariach naturalnych (japońskich). Ponieważ blyksa doskonale znosi formowanie i przycinanie, idealnie nadaje się również do tak modnych ostatnio krewetkariów i innych miniaturowych zbiorników roślinnych.

Pochodzi z Chin, Korei, Japoni, Tajlandi i Kamczatka. Zasiedla zarówno zbiorniki wodne, jak i błota oraz mokradła.
Odznacza się posiadaniem bardzo charakterystycznych, sztywnych, ostrych i szablastych liści gęsto osadzonych na krótkich łodygach. System korzeniowy tworzą stosunkowo gęste i długie białe korzenie wyrastające z międzywęźli. Barwa liści bywa zmienna od bladozielonej do oliwkowej. Najmłodsze liście wyrastające na czubku łodygi przy dobrym świetle mają charakterystyczne czerwonawe prążki.


Gatunek ten bardzo lubi żyzne podłoże. Zaleca się stosować specjalne podkłady dla roślin lub wsuwać pod roślinę tabletki bądź kulki nawozowe. Oświetlenie powinno być dość silne, ale bez przesady. Zaleca się regularne suplementowanie wody dobrej jakości nawozami. Woda powinna mieć temperaturę ok. 25ºC (niektórzy specjaliści zalecają jej przejściowe obniżanie w okresie zimowym do 18ºC). Pozostałe parametry wody mają mniejsze znaczenie. W korzystnych warunkach roślina rozrasta się bardzo szybko, tworząc gęste, malownicze kępy.


Jest bardzo łatwa w rozmnażaniu, poprzez sadzonki uzyskiwane z gęsto wyrastających na pędzie głównym pędów bocznych. Należy sadzić je w dość jasno oświetlonych miejscach. Z reguły musi upłynąć nieco czasu zanim sadzonka taka „przyjmie się” i rozpocznie wzrost. Kiedy to jednak nastąpi, zaczyna rozrastać się bardzo szybko.